Jak zaprojektować małą kawalerkę. – sztuka kompromisów

  • _DSC0019
  • _DSC0043
  • _DSC0060
  • _DSC0076

Zaplanowanie małej przestrzeni jest niezmiernie ważne. Każda potrzebna nam rzecz musi mieć swoje z góry zaplanowane miejsce. Unikniemy w ten sposób błędów i rozczarowań przy przeprowadzce. Przemyśleć należy scenariusz swojego życia. Przeanalizować każdą wykonywaną codziennie czynność. Tylko tak rzetelnie przeprowadzona analiza , pomoże odkryć swoje potrzeby . Otworzy oczy na problemy z którymi będziemy się zmagać.

Funkcjonalność rzecz najważniejsza

Czy to małe czy duże mieszkanie musi ono pomieścić    większość podobnych funkcji. Nawet w małej kawalerce musimy mieć miejsce do gotowania, odpoczywania, przechowywania, itd. Ważne jest żeby mieszkanie nie było przeładowane niepraktycznymi meblami. Warto łączyć funkcje i wykorzystywać każdy m2 na niezbędne schowki. Stolik kawowy obok kanapy to może być gazetownik i kuferek na biżuterię a nawet biokominek. Szafa może kryć w sobie biurko , a nawet chowane łóżko.

Dobór kolorów i materiałów - estetyka i optyczna korekcja wnętrza.

Kolorystyka w małych wnętrzach nie koniecznie musi być jasna i stonowana. Nie powinniśmy jednak przesadzać z kolorami nasyconymi i ciemnymi. Często mniej znaczy więcej. Dobrze jest stosować materiały z połyskiem i odbiciami. Fajnie w przestrzeni sprawdzą się lustra, stal, mdf lakierowany, a nawet szkło, dobrze będą wyglądać wszelkiego rodzaju nadruki z głębią.Umiar jest jednak wskazany, wybierzmy 2,3 materiały główne , na których budować będziemy całe wnętrze. Pamiętajmy też o harmonii- łazienka czy kuchnia nie może w tak małej przestrzeni odbiegać stylowo i kolorystycznie od reszty wnętrz.

Styl i indywidualizm w małym wnętrzu

Małe wnętrza mogą być niesamowicie stylowe, bardzo indywidualne, a nawet awangardowe. Materiały nie muszą być banalne. Niewielki metraż sprawia ,że możemy pozwolić sobie na coś wyjątkowego.

Dominuje tu biel i dwa kontrastujące ze sobą intensywne kolory. Głęboki pomarańcz i ultra nowoczesny fiolet. Przestrzeń nie jest duża łazienka odzieloną jest od salonu giętą szklaną ścianą. W sypialni mieści się tylko łóżko i duża szafa. Całe mieszkanie wyposażone jest w ukryte schowki , przestrzeń nad łóżkiem zakrywają przesunę w górę drzwi Schowek gospodarczy ukryty jest za giętą o tapetowaną ścianą. Dodatkowo w łazience mamy obrotową szafkę i ukryte schowki nad wc. Na głównej ścianie i nad kuchnią mamy wysokie pawlacze.

Czytaj więcej

No Comments Yet.

Leave your comments